יום שני, 9 בינואר 2012

שעון TECHNE עם מנגנון MECAQUARTZ

לדעתי קראתם את הכותרת ולא ממש הבנתם על מה הפוסט הפעם. אה?!?
האמת שגם אני עד שלשום לא ממש הבנתי את הכותרת של הפוסט.


אז מי זה בכלל TECHNE  (שאת השעון שלו רואים למעלה) ומה זה מנגנון MECAQUARTZ?

יפה, זוכרים שבפוסט הקודם דברנו קצת על JLC, הידועים גם כ Jeager LeCoultre, ואמרתי שהחברה ידועה בעיקר במנגנונים שלה.

אז כך..
לאחר ש SEIKO הוציאה את שעון היד הראשון עם מנגנון קווארץ ב 1967, ואחרי שהמנגנוני הקווארץ קיבלו קפיצה אדירה במהלך שנות השבעים.
החליטה סייקו להיות שוב ראשונים, ושחררו מנגנון שעון עצר (Chronograph) מבוסס קווארץ.

החידוש תפס את התעשייה בהפתעה, והשווייצרים מיד רצו לייצר את הגרסה שלהם.
כול היצרנים הגדולים כגון ETA וRONDA הלכו על מנגנון מבוסס קוארץ, למעט ידידנו JLC ו Frederic Piguet, הם חפשו שילוב בין העולם המדויק של הקווארץ והתנועה החלקה של שעון עצר ידני.
הסיבה לכך היא ששעון עצר מבוסס קווארץ מניע את שעון השניות בקפיצה של כל שניה, תנועה שבעצם לא ממש מייצגת נאמנה את תנועת הזמן.
הפיתוח ארך הרבה זמן, אבל בסופו של דבר יצר מנגנון היברידי, שעה מבוססת קווארץ, ולכן מאוד מדויקת, ואילו שעון העצר מבוסס על מנגנון מכני, ולכן התנועה רציפה אשר מייצגת יותר נאמנה את תנועת הזמן.
השעון של JLC ידע לעבוד בתדר של 1Hz ושעון העצר בתדר של 6 Hz, ואילו של Frederic Piguet, בתדר של 1Hz ותדר של 16 Hz.

המנגנונים הללו נחשבו בזמנו להיות פאר יצירת תעשיית השעונים השווייצרית. דקים מאוד ומאוד מדויקים, ובו זמנית הישג הנדסי אדיר. דוגמה לכמה המנגנון הזה היה מכובד ונחשב, ניתן לראות בשעון הזה של IWC.

אך בסופו של דבר עם החזרה לפופולריות של השעונים המכאנים במהלך שנות האלפיים, השימוש במנגנונים האלה הטמעת, עקב מחירם הגובה. כמה חבל.

וכאן מגיעה SEIKO שמחליטה להוציא מנגנון שעון עצר חסכוני ויעיל, ומחזירה את ה mecaquartz לחיים, תחת השם VK63.  המנגנון של SEIKO עובד על אותו עקרון כמו המנגנונים השוייצרים, אולם הוא אפילו עוד יותר יעיל בתריכה החשמל שלו. המנגנון הזה עובד בתדר של 1 Hz בשעון ובתדר של 5 Hz בשעון עצר.


למזלנו סייקו מאפשרת ל TECHNE להשתמש במנגנון החדש שלהם, והם למיטב ידיעתי אחת החברות הראשונות, אם לא הראשונה מחוץ ל SEIKO שמשתמשים במנגנון זה.

חברת TECHNE היא חברה של איש אחד Frank J, אשר פעולת מאז 2009 משוויץ. החברה כבר הספיקה להוציא 2 דגמים שונים אשר זכו לביקורות מאוד חיוביות בקרב הבלוגרים המובילים בעולם, וכבר נמכרו כולם.

השעונים כולם בסגנון שידוע כ AVIATOR (טייסים), שזה סגנון שמקבל את שמו מהשעונים שסופקו במהלך מלחמת העולם השנייה לטייסים בצבאות השונים, אבל מה שמיחד את TECHNE זה שהוא תמיד מוסיף עוד משהו ייחודי, כגון תת לוח ל 24 שעות (פינה ימנית - ליד השעה 3- בדגם החדש).

השעון מגיע ב2 אופציות שונות. ציפוי PVD ומתכת.השעון בעל קוטר של 41.5 מ"מ, נמצא בקטגוריה של שעונים עם קוטר רגיל. כיום רוב שעוני העצר האוטומטים שישנם עם מנגנון valjoux 7750 מגיעים בקוטר של 44 מ"מ.
בנוסף, שימו לב איך בתת-לוח בשעה 3 ושעה 9 שקועים בתוףך הלוח, ואילו התת-לוח בשעה 9 שמראה את השניות של הזמן נמצא בגובה הלוח. הםרדה שאת בעצם מפרידה מבחינה פונקציונאחית בין לוח השעה והתת לוח של השניות לבין התתי לוח שמשמשים למטרות אחרות (שעון עצר, זמן ב 24 שעות).


וכעט למחיר. את השעונים ניתן לרכוש דרך האתר של החברה כאן, במחיר של קצת פחות מ 300$ אמריקאי .
לדעתי השעון מבוצע בצורה מאוד טובה, בהחלט ברמת ביצוע של שעונים יקרים יותר, ובהרבה.

על מנת להתרשם מהמנגנון והשעון, אתם מוזמנים להסתכל על בסרט הבא:


2 comments:

 1. היי,
  התרשמתי מאוד מהבלוג שלך
  הייתי מעוניין להתייעץ איתך ברכישת שעון.
  האם אפשר לקבל את המייל שלך?
  שלי:
  odperry@gmail.com

  השבמחק
  תשובות
  1. שלום ידידי,

   כיף לראות שיש עוד אנשים שאוהבים שעונים.
   אשמח לייעץ, על שעונים ובכלל :-)
   אתה מוזמן לבצע לייק לעמוד של "צו השעה" ב FACEBOOK.
   ובנוסף נדבר בדואר.

   אלעד

   מחק